کلمپ نشت بند خطوط لوله

کلمپ نشت بند خطوط لوله در تعمیرات انواع خطوط لوله در سطح زمین و حتی در زیر سطح آب استفاده می شود. کلمپ نشت بند، اتصالاتی است که به صورت مکانیکی بر روی خط لوله نصب می شود. خطوط لوله ی مختلف در سطح پالایشگاه ها، نیروگاه ها، شبکه های آب و فاضلاب شهر، خطوط گازرسانی و غیره در برخی مواقع با آسیب خفیف تا شدید مواجه می شوند. ترک خوردگی  و سوراخ شدن لوله به صورت موضعی بخشی از این آسیب دیدگی ها است.

کلمپ نشت بند
کلمپ نشت بند

موارد استفاده از کلمپ نشت بند

خطوط لوله ممکن است توسط ضربه ای به آن ها وارد می شوند دچار ترک خوردگی شوند. و یا ممکن است در برخورد با جسمی تیز سوراخ شوند. همچنین خوردگی و پوسیدگی لوله توسط اکسیژن موجود در جو یا سیالات موجود درون لوله نیز دیواره ی آن را نازک خواهد کرد. در این حالت لوله دچار نشتی سیال می شود. این نشتی ممکن است در زیر سطح زمین، زیر سطح آب و یا بر روی سطح زمین و ارتفاعات اتفاق بیافتد.

در چنین شرایطی خط لوله را با استفاده از اتصالات نشت گیر یا کلمپ نشت بند، تعمیر می کنند.

کلمپ چیست؟

صنایعی که با خطوط لوله سر وکار دارند بیشتر از لوله های فولادی برای انتقال سیالات استفاده می کنند. دلیل این امر مقرون به صرفه بودن استفاده از این لوله و راحتی در جوش زدن و اتصال قطعات لوله های فولادی به یکدیگر است. اما لوله های فولادی بیشتر از دیگر لوله ها دچار خوردگی می شوند. نشت گیری از این خطوط را با استفاده از کلمپ ها انجام می دهند. کلمپ نشت بند سازه ای است که از دو بخش تشکیل شده. این نشت بند در سایزهای مختلفی ساخته می شود و بنا به سایز لوله متناسب ترین نشت بند را انتخاب می کنند. هر کدام از اجزای کلمپ نیمی از جداره ی لوله را دربرمی گیرد و با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل می شوند. پیش از اینکه دو نیم قطعه ی این نشت بند به یکدیگر پیچ و مهره شوند، نشت بندهای لاستیکی و فلزی را در مابین کلمپ نشت بند و لوله قرار می دهند تا نشت بندی را با تضمین صد در صدی انجام دهند.

کلمپ ها را با متریالی می سازند که به سرعت دچار خوردگی نشوند و همچنین به منظور طولانی شدن عمر آنها موم ها و رنگ هایی را بر روی سطح آن ها به کار می برند تا اکسیژن و رطوبت به راحتی نتواند درون ساختار سازنده ی نشت بند نفوذ کند. در این صورت است که محل نشتی بر روی خط لوله را با بستن کلمپ نشت بند بر روی آن می توان نشتی گیری کرد.

مزایای استفاده از کلمپ نشت بند خط لوله

زمانی که خط لوله ای دچار نشتی می شود دو راه حل برای تعمیر خط لوله وجود خواهد داشت. برداشتن و جدا کردن موضع آسیب دیده از خط لوله و نیز استفاده از اتصالات نشت بند.

در صورتی که آسیب به لوله به حدی باشد که استفاده از نشت بندها غیر ممکن باشد باید از روش های تعمیراتی مثل استاپل استفاده کنیم. اما در صورتی که نشتی جزئی باشد می توان محل نشتی را با نشت بندها تعمیر کرد.

خطوط لوله گاهی اوقات بسیار طویل هستند و درون آن ها سیالاتی وجود دارد که یا از این سیالات بهره برداری می شود و یا اینکه ی عده ی زیادی از افراد در حال استفاده از این سیالات (آب شرب) می باشند. توقف در جریان سیال موجب می شود بهره برداری و خدمات رسانی از خط لوله برای مدتی متوقف شود. این می تواند مشکلات خدمات رسانی و ضررهای اقتصادی را متوجه تیم ناظر بر خط لوله کند. به منظور جلوگیری از وقوع آسیب هایی که پس از متوقف نمودن سرویس دهی خط لوله ایجاد می شود، از نشت بندها و عملیاتی استفاده می شود که نیاز به قطع کردن جریان سیال ندارند.

استفاده از کلمپ نشت بند برای تعمیرات و نشتی گیری از خطوط لوله نیازی به توقف جریان خط لوله نخواهد داشت. همچنین سرعت در تعمیر و نشت گیری خط لوله با استفاده از اتصالات نشت گیری افزایش خواهد یافت.

شرکت پیشگام صنعت ابزار مجری عملیات نشت گیری و تعمیرات خطوط لوله است و این عملیات را با سرعت و کیفیت بالا و توسط انواع کلمپ نشت بند اجرا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .